Jak vybrat místo pro svatební hostinu?

Když začínáte plánovat svatbu, jedna z prvních věcí, co budete zařizovat, bude výběr a rezervace místa na hostinu. Nejen, že je to většinou největší investice, ale je i obtížné plánovat ostatní věci bez toho, aby bylo místo pro hostinu vybrané.

První věc, kterou si musíte rozhodnout, je to, kde se svatba bude odehrávat. Jestliže jste oba ze stejného města, ve kterém navíc stále žijete, je to celkem jednoduché rozhodnutí. V opačném případě to bude složitější, ale podle mého názoru by místo svatby mělo být snadno dosažitelné pro vaše hosty.
Když se rozhodujete ohledně místa konání hostiny, je v tomto případě možné přihlížet na spoustu aspektů. Chcete mít obřad a hostinu na jednom místě? Když ne, nebude vám vadit přejíždění mezi místy? Kolik hostů budete mít na hostině a kolik jich musíte ubytovat, protože nejsou místní? Budou na svatbě i děti? Chcete mít své pohoštění? Je možné být během hostiny či rautu na daném místě i venku?

Místo svatby je taky nutné podřídit vašemu stylu, ne naopak. Vybírejte to, co je vám blízké. Někdo ocení svatbu pod širým nebem, ti odvážnější si pronajmou třeba rockový klub.

Ano, je to mnoho otázek, na které je potřeba si odpovědět. Mým doporučením je zeptat se přátel, co by vám doporučili. Poptejte se, kde měli oni svatbu či oslavu, kde dobře vaří, kde je milá obsluha. To by mohl být dobrý začátek. Klidně i do dané restaurace zajděte „tajně“, objednejte si jídlo, popovídejte si s obsluhou. Milá a příjemná obsluha je nade vše! Při této příležitosti si dále třeba prohlédněte, jestli je všude čisto a uklizeno…

Opravdu důležité je vědět aspoň přibližný počet hostů, co budou pozváni na hostinu. Jednak si můžete udělat představu, kolik vás to zhruba bude stát a dále taky, jestli se vůbec všichni do dané restaurace či sálu vejdete. Ujistěte se, že budete mít dostatek prostoru pro stoly i pro tanec. K hostině potřebujete přibližně jeden metr čtverečný na osobu, na tanečním parketu počítejte potom přibližně s půl metrem čtverečným.

Co se týče pohoštění a jídla jako takového, na většině místech vám ho poskytnou, ba přímo je vyžadováno, aby ve vaší objednávce bylo i jídlo. Druhou možností je, postarat se o pohoštění sami. Buď si můžete najmout cateringovou firmu, která jej připraví, nebo se toho ujmete vy sami. Na tom se sice dá ušetřit, ale co vám určitě neubyde, to budou starosti. Musíte nejen vypočítat, jaké množství surovin bude potřeba nakoupit, jídlo připravit, ale budete se muset postarat i o to, kdo bude obsluhovat.

fotoqueen_svadba_pribylina_svadobna vyzdoba

S provozním či majitelem místa hostiny si o všem povykládejte, ujasněte si nesrovnalosti. Možné otázky, na které byste se měli zeptat:

  • Co je všechno v ceně, za co navíc se už musí platit?
  • Můžeme si přinést vlastní pohoštění nebo alkohol? (koláče, cukroví,…)
  • Je u vás něco zakázáno? (např. zapálené svíčky)
  • Jaké jsou poplatky za zrušení rezervace?
  • Kdy musíme skončit?
  • Do kdy může hrát hudba?
  • Je možné mít netradiční jídlo na menu?

Nechte si vypracovat cenovou nabídku. Od ní se pak vše bude odvíjet dál. Jestliže budete se vším souhlasit, je určitě na místě podepsat si, na čem jste se ujednali.

Jakmile máte místo hostiny vybrané, všechno vám je jasné a smlouvu máte podepsanou, můžete si aspoň na chvíli oddychnout, než se pustíte do dalšího plánování… Zasloužíte si to!
Hezký den,
J.

 

Komentář