Rozdíly mezi svatbou v Čechách a na Slovensku

Už pár let žiju na Slovensku, v menším městě nedaleko hranic s ČR. Fotit jsem ale začala dříve, než jsem přišla sem. Tedy mám zkušenosti s focením svateb v obou zemích. A ikdyž vlastně ani moc není rozdíl v tom, kde zrovna jsem, tak v průběhu svateb rozdíly jsou. A protože se mě už několik lidí na tyto rozdíly ptalo, zkusím je v jednom článku popsat. Musím ale zdůraznit, že vše, co popíšu, vychází jen z mých vlastních zkušeností a zážitků, takže pokud máte zkušenosti jiné, neukamenujte mě :). A určitě tím nechci říct, kde je to lepší, horší…prostě jde jen o srovnání.

Takže první rozdíl a tím je místo konání obřadu. Řekla bych to zhruba takto – v 90% případů fotím na Slovensku obřady v kostele, v ČR je to naopak, tedy často v obřadních síních. Poslední dobou se ale v obou zemích dostávají do popředí také svatby na zámku, v jeho zahradách a na jiných speciálních místech. Například v mém rodném městě Krnově je pro civilní obřady velmi oblíbená koncertní síň sv. Ducha, což je vlastně odsvěcený kostel ze 13. století. Interiér je krásný, u mě však zatím převládají vzpomínky na toto místo zcela jiné a to ty z dob, kdy jsem se zde povinně musela účastnit různých koncertních představení jako hráčka na flétnu či klarinet :). Dalšími místy jsou pak různé exteriéry jako například skanzeny. Já jsem jednu svatbu fotila na Liptově, přesně řečeno to byl „Skanzen Liptovskej dediny“, foto tu. A bylo to moc fajn, po obřadě bylo v jedné z budov nachystáno i menší občerstvení. Dále jsou na Slovensku taky populární různé „sobášné paláce“ nebo „kaštiely“. Prostě něco jako u nás zámečky, nevím, jak to přesně popsat. Těch je tu vážně mnoho. Hned v okolí Púchova například Balassovský kaštiel v Orlovém, kaštieľ Château Mignon v Dubnici nad Váhom, kaštiel v Jasenici, nebo dále sobášný palác v Bytči (tam jsem fotila například tuto dvojici). Možností je vážně mnoho, stačí si jen vybrat.

Další, velký rozdíl je taky v časovém harmonogramu svateb. Ne, že by v každé zemi trvaly jinou dobu, to ne. Ale začínají překvapivě jindy! V Čechách si musí nevěsty přivstat, což není asi vždy lákavé. Na druhou stranu, dovedu si představit, že noc před svatbou bývá někdy bezesná a slečny toho moc nenaspí, no kdo ví :). Běžně bývá obřad okolo poledne. Svatebčani jdou poté na svatební oběd a je pravda, že okolo 22. hodiny večerní jsou už pomalu všichni unavení, okolo půlnoci ani nemluvím. To na Slovensku naopak začíná největší zábava. U tohoto časového harmonogramu bývá většinou ten problém, že ne vždy se stihne fotografování před obřadem. Samozřejmě to není pravidlo, záleží samozřejmě na snoubencích, kdy chtějí fotit portrétní fotografie. Když je to před obřadem, který je ve 12. hodin, bývá to někdy vcelku fofr :). Proto spíš v tomto případě častěji volíme focení odpoledne. No a jak je to v SR? Obřady běžně bývají okolo 15. – 16. hodiny odpoledne. Tady mají zase nevěsty dost času na přípravy a zvládáme i portrétní focení před obřadem. Často tu probíhají i tzv. „odebírky“od rodičů, kdy budoucí novomanžele v jednom z domu rodičů děkují oběma rodinám. To se už v ČR moc nedělá stejně jako už moc neprobíhá tzv. „čepčenie“ nevěsty po půlnoci. To přijdou lidé z folklórního souboru v krojích, tancují, zpívají a jde vlastně o přijetí nevěsty mezi vdané ženy.

svadba_Puchov_fotoqueen_034

svadba_Puchov_fotoqueen_033

A co mě na slovenské svatbě překvapilo nejvíc? Asi člověk, kterému se na svatbě říká „starejší“. To jsem kdysi, přiznávám, vůbec netušila, co to je za „funkci“ :). Zkusím to ty, co to neví, popsat opravdu vlastními slovy. Jedná se o člověka, většinou najatého cizího staršího pána, který se stará o zábavu a hladký průběh svatby. Je to ten, který vede muže a jeho rodinu k jeho budoucí nevěstě, organizuje dav svatebčanů, uvádí základní svatební zvyky jako rozbití talířů, přípitek, uvítání hostů, krájení dortu. Ke všemu má připomínky, prostě dělá zábavu …

fotoqueen_fotograf_starejsi_Puchov

To jsou asi podle mě největší rozdíly v konání svateb :).

Hezký víkend!

Komentář